Dragi roditelji !

Ovdje možete pronaći teme koje su namjenjene Vama, te ih obavezno  pročitajte.

Zar nam stvarno trebaju ti vitamini?

Autor Matea Konjević

Bez raznovrsnih hranjivih tvari ljudsko tijelo ne može normalno obavljati svoje svakodnevne  zadatke.  Neke tvari mu daju energiju koja mu je potrebna za rad, dok su druge važne za rast ili održavanje organa i tkiva u normalnoj funkciji. Tijelu je uz to svakodnevno potrebno vježbanje kako bi mišići, srce i pluća ostali u formi, a iako se tome još ne zna točan razlog, čini se da niti bez dovoljne količine sna ne možemo.

Da bi naše tijelo moglo napraviti sve što mu svakodnevno zadajemo potrebno  je raznovrsno se hraniti te svaki dan unositi dovoljnu količinu ugljikohidrata, bjelančevina i masti. No to samo po sebi ipak nije dovoljno. Zašto? Zato što bez dovoljno vitamina i minerala koji se najviše nalaze u voću i povrću ne možemo normalno živjeti. Današnja prehrana, nažalost, sve manje obiluje tim namirnicama što dugotrajno ima brojne posljedice za organizam.

Zašto su važni vitamini i minerali?

• pomažu oko razgradnje hrane koju smo pojeli (većina vitamina iz B skupine)
  • pomažu u stvaranju novih crvenih krvnih stanica (vitamin B6, B12, E, bakar, željezo)
  • održavaju naše kosti čvrstima (vitamin A, C, D, kalcij, magnezij)
  • pomažu u radu živčanog sustava (vitamin D, B1, B2, B12, kalcij, magnezij, natrij, kalij)
  • održavaju srce i krvne žile zdravima (omega-3 kiseline, kalcij)

Zbog svega navedenog vidimo koliko je važno raznoliko se hraniti, svaki tjedan unositi sve vitamine i minerale jer naše tijelo samo ne može stvoriti većinu navedenih vitamina i minerala koji su mu potrebni.  Stoga uz različite vrste mesa treba jesti puno tamno zelenog povrća (brokula, špinat, blitva), puno voća različitih boja (grožđe, šumsko voće, naranče, banane, breskve, trešnje, jagode), orašaste plodove (orah, bademi, kikiriki, brazilski oraščić) te svakako puno ribe jer je ona bogata omega-3 kiselinama koje su bitne za zdravlje vašeg srca, ali i živaca te lijepu kožu. Ako ne volite ribu, uvijek to možete nadoknaditi lanenim uljem ili biljnim uljem uljane repice.

Izvor: Bioteka.hr

objavio: Administrator   datum: 24. 9. 2013.