Povijest

Osnovna škola Drenovci, kao ustanova osnovana je 1868 godine. Prigodom osnutka škola je imala 1 odjeljenje, koje su sačinjavali učenici I razreda. Po predanju u školu je bilo uključeno 40-50 učenika. U narednih nekoliko godina broj učenika se rapidno povećao, tako da je već nakon nekoliko godina u I razred upisano 90 učenika. U to vrijeme upis se nije vršio po godištima, nego po želji, pa su I razred posjećivali učenici čak i do 16 godina starosti.
       Prigodom osnutka škola je imala svoju zgradu, koja je bila građena za vojne potrebe 1850. godine, a kasnije adaptirana za učiteljski stan sa jednom učionicom. Nekoliko godina kasnije otvorena je još jedna učionica, koja je također adaptirana od zgrade, koja je služila za vojne potrebe. Prvi upravitelj škole bio je Andrija Šokčević, a deset godina kasnije u ispomoć mu dolazi Marija Tomašević, učiteljica. Andrija Šokčević je prvi učitelj s određenom školskom spremom, a ostaje u Drenovcima sve do penzije.
     Dolaskom učiteljice Marije Tomašević osniva se i opetovnica (do njenog dolaska bila su samo 4 razreda). Do osnivanja škole kao ustanove pismenost su vršili vojnici, kasnije pismeniji ljudi iz sela. Po završetku I svjetskog rata u mjesto doseljavaju stanovnici Bačke, koji su Njemačke narodnosti. Oni zahtjevaju osnivanje odjeljenja na svome materinjem jeziku, što je i učinjeno. Ova odjeljenja rade sve do pred kraj II svjetskog rata.
     O osnivanju, radu i organizaciji škole ne postoje nikakvi zapisi, a  navedeni podaci su od učiteljice koja je službovala 1907. godine u Drenovcima. Od oslobođenja (1945-1963) do danas po pitanju prosvjete učinjene su krupne promjene. Prema nepotpunim podacima školu je pohađalo u proteklih 20 godina (1943-1963) preko 1500 učenika. Dok je u periodu od osnutka (1868-1945) godine ili u 77 godina polazilo školu skoro isto toliko učenika. Do 1958 godine u Drenovcima je bila VI razredna škola, a nadalje VIII razredna.
Šk. god. 1963/64.
     Kako škola radi po vrlo teškim uvjetima (razbacana na pet mjesta, centralna zgrada 4 učionice, učionica kod pekare, crkve, u DVD domu i domu kulture), NOO -Županja na prijedlog Odjela za društvene službe odvojio je ( proljeće 1963 godine ) sumu od preko 1.500.000 dinara za "Projekte" gradnje nove škole.
    Početak izgradnje nove školske zgrade započeo je polaganjem " Kamena temeljca "  6. lipnja 1964.  godine kada je i proglašena imenom :
                                               " Ivan Meštrović"
i od tada pa  ubuduće  se taj dan uzima za
"  Dan  škole  "

Šk.god 2019./2020.
Sve je počelo krajem prošle školske godine projektnim tjednom „Život, lik i djelo Franje Hanamana“. Rodila se ideja da našoj školi promijenimo naziv i na taj način odamo priznanje ovoj važnoj ličnosti. Naši učenici istražili su i saznali sve o Franji Hanamanu, Drenovčaninu koji je izumio prvu žarulju sa volframovom niti. Izložbom i priredbom koju su učenici pripremili za dan škole, upoznali smo roditelje i lokalnu zajednicu sa životom, likom i djelom Franje Hanamana. Proceduru za promjenu naziva škole pokrenuli smo krajem školske godine 2018./2019.  I od sada, s ponosom službeno nosimo ime  Osnovna škola „Franjo Hanaman“.